Desatero zaměstnavatele
Základní povinnosti zaměstnavatele při nástupu zaměstnance do práce
-
Vstupní školení provést v den nástupu pracovníka do práce. Tzn. seznámit zaměstnance, s právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které musí při své práci dodržovat.
-
Ověřit platnost dokladů o odborné způsobilosti potřebných k výkonu činnosti zaměstnance, které získal v době před nástupem do Vaší organizace. (Např.odborná způsobilost pro obsluhu zemních strojů, montáž lešení, svářečské práce aj.)
-
Zdravotní způsobilost zaměstnance pro vykonávanou činnost ověřit na základě závěru pracovně lékařské prohlídky proveden ve zdravotnickém zařízení poskytujícím závodní preventivní péči. (Zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu v pozdějším znění, Směrnice Ministerstva zdravotnictví č. 49/1967, o posuzování zdravotní způsobilosti k práci ve znění směrnice č. 17/1970.).
-
Stanovit dobu zácviku na pracovišti a odpovědnou osobu, pod jejímž vedením bude pracovník pracovat v době zácviku.
-
Vést dokumentaci o provedených školeních, poskytnutých informacích a pokynech.
-
Seznámit zaměstnance s místními podmínkami na pracovišti. Školení se provádí před přidělením práce, kteoru bude pracovník dle pracovní smlouvy vykonávat. Součástí tohoto školení je informace o rizicích možného ohrožení zdraví a života, jimž je zaměstnanec při práci vystaven a příslušná opatření organizace k odstranění nebo snížení těchto rizik.
-
Vybavit zaměstnance osobními ochrannými pracovními prostředky (OOPP), kterými musí být zaměstnanec chráněn v případech, kdy nelze rizika odstranit nebo dostatečně omezit technickými nebo jinými opatřeními. OOPP se poskytují na základě vlastního seznamu organizace zpracovaného ve smyslu nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Zaměstnanec musí být seznámen s návodem na jejich použití.
-
Seznámit zaměstnance s technologickými a pracovními postupy, které musí při své práci dodržovat.
-
Seznámit zaměstnance s návody pro bezpečnou obsluhu strojů a zařízení, které bude při své práci používat.
-
Ověřit znalosti zaměstnance z předpisů k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení, se kterými byl seznámen.
Pro Národní informační centrum BOZP (Český Focal Point) zpracoval Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.